Vinohrady s vyšším obsahem vápníku a s výskytem zkamenělin

I víno má svoji matku, otce a osud vepsaný do každého hroznu a každé bobule. Matkou vína je terroir, čili půda, a podloží vinohradu. Otcem je odrůda révy vinné a osudem ročník.

Naše vinohrady jsou výjimečnými a milujícími matkami díky sprašovým půdám na vápencovém podloží. Mimořádné jsou hlavně trati U Cihelny u Valtic a vinohrady v okolí Lednických rybníků a rybníku Nesyt.

Sprašové půdy mají ve svém podloží pozůstatky zkamenělých živočichů prehistorických moří, což dosvědčují četné vápencové kameny se zkamenělinami. V půdách těchto vinohradů je zvýšený obsah vápníku, který je důležitý pro lidský organizmus i pro víno a jeho kvalitu.

Vína z těchto tratí mají díky tomu zvláštní otisk minerality.

Doporučujeme ochutnat především naši chloubu a nejoblíbenější odrůdu Rulandské šedé jakostními víny počínaje až po výběry z cibéb. Který „Šeďák“ si zamilujete vy?

Univerzitní vinohrady na Žabčicku

Tyto vinice představují odlišné terroir, tedy ojedinělý soubor půdních a klimatických podmínek pro révu než na Lednicku a Valticku.

Zdejší podloží tvoří hlavně velmi hluboká vrstva jemných vátých písků. V důsledku toho musí réva svými kořeny do velké hloubky, někdy i více než 12 metrů! Jedině tak načerpá potřebnou vláhu a živiny.

Důsledkem toho všeho je, že odrůdy a vína z nich jsou často nezaměnitelná a hodně odlišná od ostatních vinařských oblastí Moravy.

Vyzkoušejte třeba naše pepřovité „Veltlíny“ s nádechem žlutého ovoce, nebo jemné Sauvignony s lehkými tóny lístků černého rybízu či broskví.